see66.co.il

בדיקות עיניים לילדים - איך לגלות שהילד צריך משקפייםבשנה הראשונה לחייו של התינוק, ראייתו מגיעה לחדותה המקסימלית. אך מה קורה בשנים שלאחר מכן, בשנים שבהן לא מקפידים לבדוק היטב את ראיית הילד?
המציאות המצערת היא שאי בדיקה יכולה להוביל לנזקים משמעותיים ובלתי הפיכים בראייתו של הילדכשמבוגר סובל מבעיות ראייה, הוא יודע לזהות את סימני הבעיה במהרה ולטפל בה כראוי. לא כך המצב אצל ילדים, שלא תמיד מודעים לבעייתם ואילו ההורים לא תמיד יודעים לזהות בזמן סימפטומים שעשויים להצביע על בעיות ראייה.

כתוצאה מכך, ראייתו של הילד עשויה להידרדר והבעיה עלולה להחריף עד שיגרם נזק בלתי הפיך שידרוש התייחסות מיוחדת. כדי להקדים תרופה למכה, במאמר הבא ריכזנו את כל המידע שעליכם כהורים לדעת לגבי בעיות ראייה בילדים.

בדיקות ראייה שגרתיות

כדי לזהות בעיות ראייה אצל ילדים יש לפעול בשני חזיתות: האחת היא באמצעות בדיקות ראייה שגרתיות והשניה היא באמצעות זיהוי סימני אזהרה. לגבי סימני האזהרה נדון בהמשך, אך כעת נתרכז בחשיבותן של בדיקות הראייה.

ילדים נדרשים לעבור שתי בדיקות ראייה הכרחיות במהלך גילאי הילדות, האחת היא בתקופת הינקות בטיפת חלב, והשניה היא עם הגעתם לכיתה א', אז מבוצעת בהם בדיקת ראייה מקיפה.

אלא שדווקא השנים שבין לבין, עד גיל 6, הן הקריטיות ביותר מבחינת תפקוד העיניים ולכן חשוב להקפיד לבצע בדיקת עיניים מגיל חצי שנה ועד הגיל הזה מספר פעמים. אלא שלהורים לא תמיד יש המודעות לנושא וכתוצאה מכך לא פעם בעיות הראייה מוזנחות ומתגלות רק באותה בדיקה בכיתה א' .

מומחים מציינים כי השאיפה היא לבצע בדיקת ראייה שנייה בילד עד הגעתו לגיל שנה וחצי ובדיקת ראייה שלישית בגילאים 3-4.


סימני אזהרה לבעיות ראייה

לא סביר שילדים יתלוננו באופן ברור לגבי בעיות בראייה, אבל מה שכן סביר שיקרה הוא שילדים יתלוננו על סימנים שמהם ניתן להסיק כי מדובר בבעייה זו, וזהו יהיה תפקידכם כהורים לקחת את התלונות הללו ברצינות ולפעול בהתאם.

להלן רשימת סימנים שאמורים לשמש כנורת אזהרה עבור הורים:

  • ילדים שמדווחים כי האותיות 'זזות' להם על גבי הדף
  • שפשוף מתמיד של העיניים
  • כאבי ראש תכופים בגיל צעיר
  • מצמוץ בתדירות גבוהה או דמע באזור העיניים
  • ראייה כפולה
  • ילד שמניע את ראשו כדי לעקוב אחר מילים
  • חוסר יכולת לתפוס עומק בצורה נכונה
  • פזילה
  • נטיית הילד להתקרב למסך המחשב, הטלוויזיה או שלטים לצורך קריאתם
  • רתיעת הילד מקריאה
חשוב מאוד להתייחס לפרמטר האחרון, שכן פעמים רבות הורים מייחסים לילדיהם תכונות עצלות, חוסר מוטיבציה או בעיות התנהגות שונות, כשלמעשה הקשיים של הילד בלימודים נובעים מליקוי ראייה, שאינו מאפשר להם פיזית להתרכז בלימודיהם.

לפני שעוברים לטיפול בבעיות ההתנהגות שמיוחסות לילד, חשוב לפסול קודם כל על הסף בעיות רפואיות שעשויות להשפיע על היווצרות המצב.


מה הטיפול?

במידה והתגלה חשד לליקוי ראייה, יש לקחת את הילד לבדיקת ראייה שמציעות מרפאות עיניים מקצועיות. שם, רופא עיניים יוכל לבדוק בקלות את מצב ראייתו של הילד, גם אם גילו צעיר מאוד, שכן בדיקת ראייה לילדים כלל אינה מצריכה שיתוף פעולה מצדם.

השלב הבא יהיה בהתאמת משקפי ראייה. שימו לב כי זה אינו הפתרון היחידי, שכן ישנם רופאי עיניים ומכונים טיפוליים המתמחים באימוני ראייה. הבסיס לאימוני ראייה נובע מתוך הרעיון שאם ניתן ללמד ילד ללכת וללמד אותו מיומנויות נוספות, כך גם ניתן ללמד אותו לפתח את מיומנות הראייה.

אימון ראייה נעשה לרוב באמצעות הדמיות מחשב, והוא אורך בין חודש עד שנה, בהתאם לליקוי הראייה של הילד.

אפשרות נוספת היא תרפיית ראייה, שמיועדת לילדים שסובלים מבעיות מוטוריות כתוצאה מהליקוי בראייה. את תרפיית הראייה ניתן להשוות לפיזיותרפיה, שכן המטרה היא לאמן את המוח לחדש קשרים עצביים ובאמצעות כך לשפר את המוטוריקה העדינה של הילד.


לוו את ילדיכם

אמנם גם אתם כהורים נדרשים להתמודד עם בעיות הראייה של ילדכם אך בסופו של דבר מי שמתמודד עם הבעיה בצורה האמיתית ביותר הוא הילד עצמו. לוו אותו לאורך כל המסע, ובעיקר שפרו את תחושתו לגבי הרכבת המשקפיים.

פעמים רבות ילדים שמתנגדים להרכיב משקפיים הם ילדים שהוריהם לא השרישו בהם מספיק מוטיבציה להרכיב אותם. וודאו שאתם בוחרים מרפאת עיניים שיודעת להתאים בצורה איכותית משקפיי ראייה לילדים בצורה שלא תעיק או תפריע ליום יום.


חשוב מאוד ללמד את הילד להיות חכם בשמש מגיל צעיר, שכן מחקרים רבים גילו את הקשר שבין קרינת השמש לבין ליקויי ראייה04/10/2011    see66.co.il
פורום אופטומטריסטים

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר see66.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2022 see66.co.il כל הזכויות שמורות
אתר אופטומטריסטים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום אופטיקה
מחפשים רופא עיניים קרוב למקום מגוריכם? תשאירו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם
אנחנו עובדים עם אופטיקאים מובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!