see66.co.il

עדשות מגע - כיצד השיפורים בתחום באים לידי ביטוי בראייה שלנוגם אחרי חצי מאה, ממשיכה הטכנולוגיה של עדשות מגע להשתנות. וכיום יותר אנשים מסוגלים להשתמש בהן


טכנולוגיית עדשות המגע קיימת בשוק כבר קרוב לחמישה עשורים, אולם באופן מפתיע התחום ממשיך להתחדש בהמצאות חדשות. על חלק מאותן התקדמויות טכנולוגיות המומלצות בחום על ידי אופטומטריסטים, כמו כן נציג סקירה קצרה על הליך התאמת העדשה על ידי אופטיקאים, בשורות הבאות.


איך מתאימים עדשות לעיניים?

עדשות מגע
בדרך כלל מספיקה פגישה אחת ויחידה במסגרת האופטיקה או חנות המשקפיים (במידה וקיימים שם אופטומטריסטים מורשים) או לחליפין בקופת החולים להתאמה של עדשות
מגע.

כבר כאן מתחילה החלוקה בין שתי טכנולוגיות עיקריות של עדשות מגע: עדשות קשות ועדשות רכות (ראה פירוט להלן). תפקידם הראשון של אופטיקאים הוא לייעץ בקשר לסוג המתאים לכם יותר, כמובן לפי שיקולי פיזיולוגיה, נוחות ותקציב.

לאחר שבחרתם את סוג העדשה שתרצו לרכוש, תהליך ההתאמה עצמו מתחיל מבדיקת ראיה (VISUAL ACUETY) על ידי אופטומטריסטים מורשים. לאחר שמצאתם את ה"מספר" שלכם (הנמדד בדיאופטריות) ואת "עיוות הראיה" האופייני לעין שלכם (הקרוי גם "צלינדר"), ממשיכים לאפיון הצורה החיצונית של העין, עליה כזכור תולבש העדשה.

למעשה, הצורה החיצונית של העין, הקרוי גם "טופוגרפיית קרנית" (טופוגרפיה= תוואי שטח, קרנית= החלק החיצוני ביותר של איבר הראיה בעין) הכרחית רק בהתאמת עדשות מגע קשות.

עם זאת, כיוון שמדובר על בדיקה פשוטה מאוד (אם כי בדיקה זו דורשת מיכשור יקר הדורשה הפעלה מקצועית על ידי אופטומטריסטים), מקובל לבצע אותה גם ללקוחות המבקשים לרכוש עדשות מגע רכות, ולו לשם הסיכוי לגלות הפרעות שונות במבנה העין (כמו בעיה במבנה הקרנית הקרויה "קרניקטרוס" ואחרות).

לאחר מכן עלולים אופטיקאים לבצע בדיקות נוספות, הכל לפי החשד הקליני ומידת ההשקעה, לבדיקת הפיזיולוגיה של העין, מיד התגובתיות שלה לגירויים זרים, אופן הפעילות של מערכת הדמע וכו'. לבסוף, השלב האחרון והקובע הוא מדידת עדשות.

למעשה בשלב זה תתבקשו לחבוש עדשות דוגמית, שכמובן שלא תתאמנה לכם מבחינת מספר (כלומר לא תשפרנה את הראיה שלכם) אלא רק לצורך בדיקת הנוחות שבהרכבתן.


מעט על עדשות מגע קשות, רכות ומה שביניהן


אופטומטריסטים רבים נשאלים לפשר החלוקה בין עדשות "קשות" ל"רכות". חשוב לציין כי אופן יצור העדשות והחומרים מהם הן עשויות משתנים חדשות לבקרים, ולכן אפילו ההפרדה המסורתית בין "קשות" ל"רכות" אינה קשיחה כשהייתה בעבר.

עם זאת, בדרך כלל עדשות קשות הן עדשות העשויות מחומר קשיח יותר, ולכן חייבות להיות מותאמות אישית למבנה העין של הלקוח. מאידך, העדשה יכולה לתקן פגמים קטנים במבנה העין (וכך לשפר מעט את הראיה), וכן מדובר במוצר רב-פעמי.

בדרך כלל מידת חדירות החמצן של עדשות קשות גבוהה יותר והן נעות על פני העין במצמוץ, שני גורמים שמסייעים מאוד בהפחתת דלקות ולכן למעשה הופכים את העדשה הקשה (באופן מסורתי) להמלצה החמה של אופטיקאים.

מאידך, היות ומדובר במוצר יקר יותר, ובמיוחד משום שעדשה קשה גורמת ליותר חוסר נוחות (ותחושה של גוף זר בעין) למשתמש המתחיל, רבים מעדיפים עדשות רכות.

בתחום זה גם כן חלה התקדמות משמעותית מאוד בשנים האחרונות, עד לפיתוח חומרים ייחודיים שמאפשרים מעבר חמצן טוב (אם כי העדשה הרכה לא נעה על העין). העדשות הרכות הן בדרך כלל חד פעמיות, ויש להחליפן לפרקים (יש עדשות רכות יומיות ויש חצי שנתיות, עם כל ספקטרום אפשרי באמצע).

ההתאמה האישית כמובן צריכה להעשות ביעוץ אופטומטריסטים אישי, שכפי שכבר אמרנו יעזרו לכם לבחור את המוצר המועדף (ולפי העדכונים החדשים בשוק) לפי שיקולי נוחות, העדפה אישית ותקציב.


החלוקה בין עדשות רכות לעדשות קשות, איננה קשיחה כמו שהיתה בעבר, הרבה בזכות העובדה שכיום החומרים בהם מייצרים את העדשות לעיתים דומים מאוד
06/03/2011    see66.co.il
פורום אופטומטריסטים

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר see66.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2022 see66.co.il כל הזכויות שמורות
אתר אופטומטריסטים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום אופטיקה
מחפשים אופטיקאי? תשאירו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם
אנחנו עובדים עם אופטיקאים מובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!