see66.co.il

בדיקות עיניים - לא עולים לכביש לפני שבודקים את הראייהעד ל-80% מסך תאונות הדרכים מתרחשות בגלל אי-ראיה של מכשול או סיכון פוטנציאלי.
ברחבי העולם נהרגים לא פחות מ-1500 איש בגלל ליקויי ראיה שונים של משתמשי הדרךבישראל של 2011, קיימת החובה החוקית (והמוסרית) לערוך
בדיקת ראיה לפני הנהיגה. בדיקות הראיה אינן בגדר אופציה לפי החוק. העדכון בחוק, שנכנס לתוקפו בתחילת השנה הנוכחית (2011), מחייב בדיקת עיניים לרשיון במועדים הבאים:

1.      לפני תחילת לימודי הנהיגה, במסגרת הבקשה להוצאת רישיון (בדיקת ראיה ל"טופס ירוק")
2.      מגיל 60 כל חמש שנים
3.      מגיל 80 כל שנתיים


שני הסעיפים האחרונים נכונים לפני חידוש הרשיון. כמו כן, חשוב להבין שההגבלות הללו נכונות לגבי הנוהגים ברכבים פרטיים. נהגים ציבוריים כבולים בתקנות מחמירות עוד יותר, והדבר נכון גם לגבי בדיקת עיניים לרשיון, אבל עליהם בהמשך.


מה הן דרישות החוק

החוק דורש (לגבי נהגים פרטיים!) ראיה של לפחות 6/12 בעין אחת. המספרים הללו נראים אולי טכניים מידי לאלו מאיתנו שלא בילו 4 שנים בלימודי אופטומטרייה, אבל למעשה המשמעות פשוטה מאוד. התכונה הזו של חוש הראיה נקראת "חדות ראיה", או VAבאנגלית (ראשי תיבות של visual acuity).

בישראל (ובאירופה) מקובל למדוד את חדות הראיה באמצעות בדיקת ראיה פשוטה: קריאת מספרים/אותיות בגודל הולך וקטן ממרחק של 6 מטרים. הבדיקה פשוטה מאוד ולכן מבוצעת כחלק מן הבדיקה השגרתית של
רופאי עיניים, אופטומטריסטים, וכמובן בדיקת עיניים לרשיון. במידה והנבדק מסוגל לקרא את כמות השורות שלפי מחקרים קודמים 95% מן האוכלוסיה הצליחו לקרא, לראיה קוראים "6/6"- כלומר ממרחק של שישה מטרים הנבדק רואים כמו ש"אמורים" לראות משישה מטרים. במידה והנבדק קרא פחות מכך, המספר ישתנה.

כך לדוגמא בדיקת ראיה של 6/12 פירושה שממרחק 6 מטרים הנבדק קרא כאילו הוא מרוחק 12 מטרים. כהערת אגב נציין כי בדיקת חדות הראיה, בייחוד כאשר היא אינה תקינה, אינה מבטלת את הצורך בבדיקת ראיה מקיפה של רופאי עיניים, שכוללת גם הסתכלות לתוך מבנה העין הפנימי.


חד אבל לא חלק

מלבד חדות הראיה, החוק מעמיד כמה דרישות סף נוספות לגבי חוש הראיה של המבקש לנהוג. הדרישות די מסובכות ולא רלוונטיות לרוב רובם של הנהגים, אבל בגדול הכוונה היא לראיה היקפית מספקת (לכן הסובלים מליקויים שונים כמו גלאוקומה עלולים להזדקק לתיקון ראיה מיוחד), ראיית צבעים בסיסית, ותגובה לתנועה.
תיקון חצות

כמובן שגם אם, בדומה ליותר משליש מן האוכלוסיה, חדות הראיה שלכם לא תקינה, ניתן לתקן אותה בקלות. רופאי עיניים או אופטומטריסטים ימליצו על אמצעי תיקון רפרקציה (שבירה), כגון משקפיים, עדשות מגע או ניתוח.

בסופו של דבר מה שמעניין את משרד התחבורה הוא חדות הראיה בפועל (לאחר התיקון עם משקפיים או עדשות). זיכרו כי במידה וצוינה ברשיון החובה להרכיב משקפיים/עדשות מגע, נהיגה ללא אמצעי התיקון היא עבירה (הנקנסת במעל ל-200 ₪).


מי בודק, מתי ואיפה

כאמור לא חייבים רופאי עיניים כדי להשלים טופס 
בדיקת עיניים לרשיון. כל אופטומטריסט מורשה יכול לחתום על הטופס (חלק מן הטופס הירוק, חידוש הרשיון, או טופס נפרד אותו ניתן להוריד כאן http://media.mot.gov.il/PDF/RISHUI/MedicinalExaminationPrati.pdf).
 06/11/2011    see66.co.il
פורום אופטומטריסטים

© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר see66.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2022 see66.co.il כל הזכויות שמורות
אתר אופטומטריסטים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום אופטיקה
מחפשים רופא עיניים קרוב למקום מגוריכם? תשאירו פרטים ויחזרו אליכם בהקדם
אנחנו עובדים עם אופטיקאים מובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!